AIML-1206-220K-T
Manufacturer:
Abracon Corporation
Mfr.Part #:
AIML-1206-220K-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 22 µH 10 % 5 mA 900 mΩ
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)1.4 mm
Length3.2 mm
Width1.6002 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Height800 µm
Weight10.007382 mg
Self Resonant Frequency16 MHz
Q Factor35
Current Rating5 mA
DC Resistance (DCR)900 mΩ
Test Frequency1 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
ShieldingShielded
Inductance22 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current5 mA